Tekturowe tuby – chód w kierunku trwałości

31 grudnia, 2021 Off By admin
Mamy XXI wiek a zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje moc kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna praca odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu niezwykłe zdarzenie w BBC News… indeks ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze otoczenie tudzież próbować ocenić wpływ człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są stale w toku. Jednak wśród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, iżby opuszczać nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego również produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, kto przypadkiem http://www.zuchowicz.eu zamienić różne niezrównoważone zaś kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne obecnie odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, a barczysty się tanie oraz przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od czasu opakowań po budownictwo, tudzież jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości oraz integralności strukturalnej, a i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem gwoli przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypadkiem znajdować się od nowa wykorzystana czy też poddana recyklingowi w stosunki od potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość i sztywność – kunszt do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, ażeby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie a przemysłowych operacjach nawijania. W zależności od zastosowania a funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie tudzież tuby mogą stanowić zaprojektowane tak, tak aby otrzymać http://www.kacperek.eu żądany rozmiar, moc oraz integralność gwoli wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku używanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało owo spośród faktu, iż siła papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego używanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, wskutek niesłychanie wydajnej natomiast pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy w tej chwili w stanie wytwarzać tekturowe tuby, które są celowo zabezpieczone nim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na eksploatacja tektury do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność oraz wigor strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują w tym momencie szerokie http://www.wyroba.eu stosowanie w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich jak przestrzenie wystawiennicze natomiast rozrywkowe, domy, schroniska, oraz nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, po największej części aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są także tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów natomiast podobnych konstrukcji.

Chociaż chwilowo dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na alternatywa ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne eksploatacja materiałów a rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie zapewnić budowę tanich i zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zadowolić światowe potrzeba posiadania na tanie budowlanka mieszkaniowe zaś konstrukcje.