Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

28 września, 2022 Off By admin
Mamy XXI stulecie oraz zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje do licha i trochę kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, brak odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… indeks ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero świeżo (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy zwracać uwagę na nasze anturaż natomiast śledzić rozumieć ważność człowieka a jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są przez cały czas w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, aby obniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów tudzież zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego z recyklingu są oczywistym wyborem, który przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone tudzież kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tym momencie odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, natomiast dobrze zbudowany się tanie oraz przyjazne gwoli środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, od momentu opakowań po budownictwo, zaś jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, zaś i umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – może być od nowa wykorzystana czy też poddana recyklingowi w stosunki od czasu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość natomiast brak elastyczności – wprawa do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, żeby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W stosunki od czasu zastosowania tudzież funkcji, do której są używane, tekturowe rdzenie zaś tuby mogą istnieć zaprojektowane tak, iżby utrzymywać się http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, potęga i spójność dla wielu zastosowań przemysłowych tudzież budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku zastosowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że wytrzymałość papieru ulega pogorszeniu u dołu wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego aplikacja w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, na skutek ogromnie wydajnej tudzież pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy teraz w stanie robić tekturowe tuby, które są umyślnie zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta technika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność i wigor strukturalną, które spełniają wymagania zaś pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują chwilowo szerokie http://www.wyroba.eu aplikowanie w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich podczas gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, natomiast nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od lat 50-tych XX wieku, głównie do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są plus tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów tudzież podobnych konstrukcji.

Chociaż chwilowo dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu natomiast zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów natomiast rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie umożliwić budowę tanich natomiast zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie dogodzić światowe zapotrzebowanie na tanie usługi budowlane mieszkaniowe i konstrukcje.